ТЕМА. РЕАКЦІЇ
ОБМІНУ МІЖ РОЗЧИНАМИ ЕЛЕКТРОЛІТІВ, УМОВИ ЇХ ПЕРЕБІГУ.ЙОННІ РІВНЯННЯ
МЕТА:
ü формувати
вміння учнів складати повні
та скорочені рівняння йонних
реакцій; пояснити їх суть з точки зору електролітичної дисоціації,прогнозувати
хід реакції, підбирати вихідні речовини за скороченими рівняннями для
здійснення відповідних реакцій;
ü розвивати
увагу, уміння сприймати інформацію; удосконалювати загальнонавчальні вміння
спостерігати, порівнювати, аналізувати та узагальнювати, працювати з
дидактичним матеріалом;спонукати особистості до подальшого саморозвитку і
самоосвіти;
ü виховувати
пізнавальну активність учнів та культуру мислення і спілкування під час уроку;
формувати бережливе ставлення до навчального обладнання та хімічно безпечну
поведінку в навколишньому світі
Очікувані
результати навчання .
Після цього
уроку учні мають :
v складати
повні та скорочені йонні рівняння;
v вміти
пояснити суть йонних рівнянь реакції з точки зору електролітичної дисоціації;
v вміти
підібрати вихідні речовини за скороченим рівнянням для здійснення відповідних
реакцій.
Тип уроку
: урок засвоєння нових знань
Форми роботи: графічний диктант ,
хімічна дуель, робота в парах, фронтальна бесіда, виконання лабораторних
дослідів , що відбуваються з випаданням осаду , виділеням газу , утворенням
води ; демонстраційні досліди , лабораторні досліди ,виконання тренувальних
вправ на складання йонних рівнянь реакцій
Наочність і обладнання : таблиця розчинності кислот,
основ і солей ; опорні схеми; картки з завданнями ; лотки з реактивами на
столах у учнів(виходячи із забезпечення кабінету хімії) ; склянки для зливу відпрацьованих реактивів.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний етап уроку
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування їх на робочий настрій,
створення ситуації успіху
ІІ.Перевірка домашнього завдання
1.Задача розв’язується на
дошці.
До розчину арґентум нітрату масою 50г з
масовою часткою розчиненої
речовини 3,4% долили розчин хлоридної
кислоти у надлишку. Обчислити масу одержаного осаду.
2. «Хімічна дуель». Учні дають один одному запитання і швидко
відповідають на них (учень попередньо
вказує прізвище учня , який відповідає
на питання). Питання стосуються тем «Електролітична дисоціація»,» Сильні і
слабкі електроліти».
Ø Які речовини називаються :
а)електролітами; б)неелектролітами?
Ø Який процес називають електролітичною
дисоціацією?
Ø Які речовини називають :а) кислотами;
б) основами; в) солями з погляду теорії електролітичної дисоціації?
Ø Що відображає ступінь дисоціації?
Така гра дає змогу учням самостійно
формулювати питання,давати на них відповіді,виділяючи основні питання теми.
3.Графічний диктант (на
листочках)
Учні класу поділені на два варіанти( І в. – катіон; ІІ в. – аніон )
Умовні позначки : л – так , __ -- ні.
3.1.Позитивно заряджений йон;
3.2.Негативно заряджений йон;
3.3.Є носієм електричного струму;
3.4. Утворюється в процесі дисоціації основи;
3.5. Утворюється в процесі дисоціації оксиду;
3.6. Утворюється в процесі дисоціації солі;
3.7. Притягується до анода;
3.8. Притягується до катода;
3.9.Йон феруму (ІІІ);
3.10.Фосфат-іон.
Листочки з відповідями збирає
вчитель.
Усі слідкують за поясненням розв’язаної
на дошці задачі. Оцінювання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і повідомлення теми і
цілей уроку.
Ми з вами продовжуємо вивчення теми «Розчини» і
напевно слід згадати
слова великого хіміка
Д.І.Менделєєва «...у землі й у воді, у рослинах і у тварин,
у технічній практиці і на заводах постійно утворюються розчини, і вони
відіграють найважливішу роль у хімічних перетвореннях, які всюди відбуваються,
тому що речовини, які перейшли в розчин, дають найкращі умови для хімічних
перетворень, а саме: рухливість і можливе роз'єднання частин [...] У розчинах
нерідко відбуваються такі реакції, які окремо не проходять...»
Величезне значення в природі й
техніці мають розчини. Рослини засвоюють речовини у вигляді розчинів. Засвоєння
їжі зв'язане з переходом живильних речовин у розчин. Розчинами є найважливіші
фізіологічні рідини — кров, лімфа. Одним із творців сучасної теорії розчинів є Д.І.Менделєєв. Не менш важливими є реакції
йонного обміну, які ми розглянемо
сьогодні . На
уроці ми будемо набувати вміння складати повні та скорочені рівняння йоних реакції ; з'ясуємо умови їх перебігу;
навчимося прогнозувати хід реакцій.
В зошитах записуємо тему уроку.
ІV. Мотивація
навчальної діяльності та сприяння здобуття знань учнями.
Бесіда
До чого зводиться суть кожної
реакції?(Суть кожної реакції зводиться до взаємодії між йонами). Яке значення
реакцій йонного обміну для живих організмів?
Попередньо підготовлене учнями
повідомлення
Реакції йонного обміну відбуваються
в живих організмах: рослинних, тваринних та людському. Рослини засвоюють
поживні речовини, наприклад мінеральні добрива, не в молекулярному вигляді, а
в йонному.
Живі організми — велика
біолабораторія, де відбуваються сотні тисяч хімічних реакцій, серед яких і
реакції йонного обміну. При порушенні обміну речовин відбувається
нагромадження одних йонів і зменшення кількості інших. Наприклад, при
збільшенні в шлунку кількості гідроксид-йонів змінюється природна кислотність
шлункового соку, що призводить до різних захворювань.
За допомогою реакцій йонного обміну в клітинах живих організмів
підтримується клітинний потенціал. І власне, за рахунок зміни цих потенціалів
відбувається проведення нервового імпульсу, що лежить в основі нервової
регуляції організму.
Як бачимо значення йонних рівнянь дуже
важливе. Тому зараз, щоб вдосконалити знання і вміння про них виконаємо
лабораторні досліди, запишемо спостереження і звичайно ж рівняння в
молекулярному і йонному повному і скороченому вигляді.
Вчитель
Отже в розчинах електролітів відбуваються реакції йонного обміну або
йонні реакції. Спробуємо пояснити перебіг цих реакцій з точки зору
електролітичної дисоціації.
Демонстраційний дослід
У пробірку до розчину натрій
гідроксиду , який забарвлений декількома краплями фенолфталеїну додаємо
повільно розчин сульфатної кислоти.
Що спостерігаємо ? Про що це свідчить
?Який тип реакції ? Як називається реакція між кислотою і основою в результаті
якої утворюється сіль і вода ?
Учень записує рівняння на дошці
2NаOН + H2SO4 → Na2SO4
+ 2H2O
Вихідні
речовини і один із продуктів
реакції -- це сильні електроліти . У
водному розчині вони перебувають виключно у вигляді йонів .Збоку на дошці учень
записує на які йони яка сполука дисоціює
2 NаOН → 2Na+ + 2 OН -
H2SO4 →
2H+ + SO42-
Na2SO4 → 2Na+
+ SO42-
Вода – слабкий
електроліт і на йони практично не розпадається .З огляду на це ми можемо
записати рівняння реакції в іншому вигляді :
2Na+ + 2OН
- + 2H+ + SO42- →
2Na+ + SO42-
+ 2H2O
Такий запис
називають повним йонним рівнянням реакції. У ньому наведені всі частинки , що
реально існують в розчині. З цього рівняння видно, що йони Na+ і SO42-
у реакції не беруть участі - вони
записані в правій і лівій частинах рівняння , тому їх можна виключити :
2OН - +
2H+ → 2H2O
Ми одержали
скорочене йонне рівняння реакції нейтралізації.
Що таке
реакція нейтралізації?
Якщо під час
реакції в розчині немає йонів , які можуть об’єднуватися , то реакція йонного
обміну не відбувається. Наприклад при зливанні розчинів калій хлориду і магній
сульфату ніяких видимих змін не відбувається. Запишемо рівняння передбачуваної
реакції обміну(учень записує на дошці ):
2KCl + MqSO4 → K2SO4
+ MqCl2
Усі її учасники
-- сильні електроліти
2K+ + 2 Cl
- + Mq2+
+ SO42- → 2K+ + SO42- + Mq2+ + 2 Cl -
Очевидно , що в цьому випадку ніякі йони один з одним не
зв’язуються , змін в розчині не відбувається. Про що це свідчить ?(Реакція не
відбувається)
KCl + MqSO4 ≠
Отже , реакції
обміну між електролітами в реакціях відбуваються , якщо продуктами є слабкі
електроліти і неелектроліти. Які це сполуки ?(Вода , осад або газ ).
Розглянемо ці випадки, виконуючи лабораторні
досліди.
Перед виконанням експерименту обов'язково вказуємо на
дотримання правил техніки безпеки під час роботи з кислотами, лугами, скляним
посудом.
Лабораторні досліди
Дослід 1. Реакції, що відбувається з утворенням осаду
Вибираємо реактиви для проведення
реакції, що відбувається з утворенням осаду. Проводимо дослід, записуємо спостереження.
Учень на дошці записує рівняння.
H3PO4 + 3AgNO3→ Ag3PO4↓ +
3HNO3
3H+ + PO43-
+ 3Ag++3NO3-→Ag3PO4↓
+ 3H+ + 3NO3-
PO43- + 3Ag+ →Ag3PO4↓
Жовтий осад
Дослід 2. Реакції, що відбуваються з виділенням газу
З учнями вибираємо реактиви для
проведення реакції, що відбувається з виділенням газу. Проводимо дослід, записуємо спостереження.
Учень на дошці записує рівняння
Na2CO3 + 2HCl →2NaCl+H2O+CO2↑
2Na++CO32-
+ 2H++2Cl- →2Na++2Cl-+
H2O+CO2↑
CO32- + 2H+
→ H2O+CO2↑
Дослід 3. Реакція з утворенням малодисоційованої
сполуки(води),
З учнями вибираємо реактиви для
проведення реакції з утворенням малодисоційованої сполуки (води).
H3PO4
+ 3NаOН → Nа3PO4
+ 3H2O
3H+ + PO43- + 3Nа ++3OН-→ 3Nа ++
PO43-+ 3H2O
3H+
+ 3OН- → 3H2O
Запишіть у зошитах рівняння
відповідних реакцій.
По одному рівнянні записуємо на дошці
з поясненням.
Учні роблять висновки
1. Реакції йонного обміну відбуваються
до кінця тоді, коли:
— випадає осад;
— виділяється газ;
— утворюються малодисоційовані речовини
або слабкі електроліти.
2. Суть реакцій зводиться до взаємодії
між йонами, унаслідок чого випадає осад, виділяється газ, утворюються
малодисоційовані речовини.
3. За допомогою таблиці розчинності
можна прогнозувати, чи здатні окремі йони піддаватися електролітичній
дисоціації. (учні записують в зошит)
Запишіть у зошитах рівняння відповідних реакцій.
По одному рівнянні записуємо на дошці з поясненням.
Дидактична гра «Лауреат Нобелівської премії»
Виберіть
літери, що відповідають правильним відповідям у таблиці. Запишіть їх
послідовно – отримаєте слово – прізвище видатного вченого, автора теорії
електролітичної дисоціації, лауреата Нобелівської премії. (додаток 2)
Яке прізвище ви отримали?
Відповідь: АРРЕНІУС.
Сьогодні ми не випадково згадали цю видатну людину.
Де ми вже зустрічалися з цим прізвищем?
(Ми розглядали теорію електролітичної дисоціації С.Арреніуса).
І саме за розробку теорії електролітичної
дисоціації Арреніусу була присуджена Нобелівська премія в 1903році.
Хоча Сванте Арреніус за освітою -
фізик ,він відомий своїми хімічними дослідженнями і став одним із
засновників нової науки – фізичної хімії.
Напевно, згадуючи цю людину потрібно
згадати слова М.В.Ломоносова
«Хімік без знання фізики подібний до людини, яка повинна
шукати навпомацки».
Інформація про С.Арреніуса (учні попередньо шукають в дод. джерелах).
Видатний шведський учений був відомий не лише як хімік чи фізик . С. Арреніус написав багато підручників,
наукових і науково-популярних книг і статей з геофізики, астрономії, біології,
фізіології та медицини.
Але шлях до світового визнання був для С. Арреніуса зовсім не простим.
Для цього потрібні роки напруженої праці, твердість переконань, наполегливість
у досягненні мети, працелюбність і величезна витримка, щоб син скромного
службовця університету в старовинному шведському місті Упсалі став видатним
ученим.
Сванте-Август
Арреніус народився 19 лютого 1859 року у шведському місті Упсале. Уже в три
роки він навчився читати, а у гімназії Сванте був одним із найкращих учнів,
особливо захоплювався математикою і фізикою. 1876 року вступив до Упсальського
університету і вже по двох роках склав іспит на ступінь кандидата і доктора
філософії. Проте навчання в Упсальському університеті не могло задовольнити
його. Пізніше С. Арреніус писав, що під час навчання в університеті «ніколи не чув з кафедри
жодного слова про менделєєвську систему, а вона вже має понад 10 років. З
фізикою, яка була моїм основним предметом, справи були кепські... тому, хто
хотів оволодіти мистецтвом експериментувати, не залишилося нічого іншого, як
залишати старе університетське місто, яке, крім того, було моїм рідним
містом.» 1881 року С.Арреніус приїхав до Стокгольма. Там його прийняли на
роботу у Фізичний інститут Академії наук. І 1882 року С. Арреніус почав вивчати
електричну провідність розбавлених розчинів електролітів.
1883 року Арреніус подав до захисту докторську дисертацію «Дослідження
гальванічної провідності електролітів », у якій були деякі положення
майбутньої теорії електролітичної дисоціації. У ході експериментів Арреніус
установив що електроліти в розчині
складаються з подвійних молекул: активних (електролітичних) і неактивних
(неелектролітичних). Активні він назнав йонами, неактивні — молекулами.
Під час захисту Сванте одержав багато запитань. Чи може натрій хлорид,
речовина стабільна, розпадатися у воді?
«Невже ви насправді вважаєте, що у воді можуть існувати хлор і вільний
натрій? Це, знаєте, незвичайна теорія! — іронічно сказав професор Клеве.
Дисертація Арреніуса мала оцінку «без похвали» замість «похвально». Така
оцінка лишила дисертанта права посісти в університеті місце доцента.
Але таке відношення до дисертації не зупинило С. Арреніуса. Він не хотів
так легко відмовитися від своїх юнацьких надій присвятити себе дослідницькій
роботі. Декілька примірників своєї дисертації він послав міжнародним
авторитетам. І ці видатні люди, з якими не могли зрівнятися його упсальські
вчителі, прислали йому такі відповіді, ніби він був їх колегою, а не
«жовторотим учнем».
У червні 1884 року Оствальд отримав статтю Арреніуса. Ось як про це
згадував сам Оствальд: «Стаття довела мене до головного болю і змусила
провести не одну безсонну ніч! … я переконався, що молодий чоловік правильно
зрозумів і багато в чому відкрив велику таємницю хімічної спорідненості кислот
і основ, проблему, якій я збирався посвятити ціле життя і це мені вдавалося
поки з'ясовувалися загальні положення». Освальд учинив, як подобає вченому:
він привітав шведського колегу з великим успіхом і на підтвердження його
гіпотези опублікував свої дані. Цього ж літа Оствальд приїхав до Арреніуса в
Упсалу. Візит відомого хіміка Вільгема Оствальда був як грім серед ясного неба
для упсальської професури. Університет переглянув своє попереднє рішення і
присудив Арреніусу право на доцентуру.
З цього часу між ними виникла міцна дружба.Для подальшої спільної роботи
Сванте збирався переїхати до Риги, але сталася біда: помер батько. І лише на
початку 1886 року він зміг поїхати у Ригу до Оствальда. . Тут він провів
важливі дослідження і у 1887 року Арреніус сформулював теорію електролітичної
дисоціації у тому вигляді, в якому вона сьогодні подана на сторінках
підручників.
1905 року шведський уряд відкрив у
Стокгольмі Інститут фізичної хімії і призначив С. Арреніуса директором.
Навіть старий супротивник професор Клеве на урочистостях, присвячених пам'яті
Берцеліуса, заявив: «Мантію, яка упала з плечей Берцеліуса, сьогодні
закономірно носить Арреніус».
Але шлях до світового визнання хіміка був зовсім не простим. У теорії
електролітичної дисоціації в ученому світі були дуже серйозні супротивни-ки.
Д.Менделєєв різко критикував суто
«фізичний» підхід до розуміння природи розчинів. Згодом з'ясувалося, що й
Арреніус, і Менделєєв кожен по-своєму мали рацію , і їхні погляди, доповнюючи
один одного, склали основу нової – протонної – теорії кислот і основ.
У зеніті слави великий хімік залишився таким же, яким був
і в юності, одягався невибагливо, подорожував третім класом. Зовні нічого не
говорило, що це академік, фігура світової величини. Арреніус не мав нічого
академічного, він швидше нагадував селянина. Розповідали, що швейцар багатого
готелю в Берліні, куди Арреніус прибув на бенкет, сказав йому: «Шановний, ви
помилилися дверима. Вечір м'ясників — у сусідньому приміщені». Інцидент
викликав загальний сміх, але найбільше сміявся сам Арреніус.
Перевіримо,хто був уважний. Коли
народився С.Арреніус?(19.02.1859)
Яка річниця з дня народження минає ? А хто ще народився в
лютому?(Д.І.Менделєєв)
Яка ще одна дата в хімічному
світі наближається? (1 березня 1869 р,так званий день народження Періодичного
закону Д.І.Менделєєва)
Скільки років?
V. Застосування
учнями знань та способів дій у стандартних умовах
З метою виявлення рівня засвоєння навичок у складанні рівнянь реакцій йонного
обміну роздаю на картках завдання
Написати молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння реакцій між
речовинами.
VІ. Творче
перенесення знань і навичок у нестандартні умови з метою спонукання особистості
до подальшого саморозвитку та самоосвіти
1.На основі скорочених йонних
рівнянь складіть молекулярне та повне йонне рівняня реакцій:
а) Н+ + ОН-- → Н2О;
б)Нg2+ + S2-- → HgS ;
в) 2Н+ + SО32--→
SО2↑+ Н2О
2.Перед вами намальована квіточка з пелюстками (додаток 3). Ваше завдання: користуючись таблицею
розчинності, підібрати відповідні йони так, щоб реакції йонного обміну
відбувалися до кінця.
VIІ. Домашнє завдання. Вивч. §12, написати йонні рівняння.
VIIІ. Підсумки уроку.
Учитель звертає увагу учнів на мету
уроку і просить учнів проаналізувати способи її досягнення.
Додаток
1
Сванте Арреніус
«Головне, що вніс у науку С. Арреніус, це теорія електролітичної
дисоціації і уявлення про енергію активізації в хімічних реакціях. Ці його
відкриття належать до числа таких, що складають базу сучасної хімії.» Так,
лауреат Нобелівської премії, академік М.Семенов визначив основні досягнення в
багатогранній науковій діяльності С. Арреніуса.
Видатний шведський учений був відомий
не лише як хімік. С. Арреніус написав багато підручників, наукових і
науково-популярних книг і статей з геофізики, астрономії, біології, фізіології
та медицини.
Один з основоположників російської
біологічної науки М.Кольцов у передмові до перекладу російською мовою книги
С. Арреніуса «Кількісні закони в біологічній хімії» (1925 р.) так написав про
шведського вченого: «Автор цієї книги — один із видатних натуралістів нашого
часу, подібно до великих натуралістів старих часів, він цікавиться
найрізноманітнішими проблемами природознавства і в кожній з них показує себе
кваліфікованим спеціалістом».
Але шлях до світового визнання був
для С. Арреніуса зовсім не простим. Для цього потрібні роки напруженої праці,
твердість переконань, наполегливість у досягненні мети, працелюбність і величезна
витримка, щоб син скромного службовця університету в старовинному шведському
місті Упсалі став видатним ученим. (Про життя і діяльність цього науковця розповість група
учнів.)
Учень 1. С. Арреніус народився 19 лютого 1859
року. Обдарованість Сванте проявилася надзвичайно рано. Уже в 3 роки він
навчився читати, а по деякому часі здивував своїх близьких пристрастю до
рахування. У гімназії Сванте був одним із найкращих учнів, особливо захоплювався
математикою і фізикою. 1876 року вступив до Упсальського університету і вже по
двох роках склав іспит на ступінь кандидата і доктора філософії, який в зарубіжних університетах раніше
присвоювали (в деяких випадках і в наш час) за роботи в царині природничих наук. Проте
навчання в Упсальському університеті не могло задовольнити його. Пізніше С.
Арреніус писав, що під час навчання в університеті «ніколи не чув з кафедри жодного слова про
менделєєвську систему, а вона вже має понад 10 років. З фізикою, яка була моїм
основним предметом, справи були кепські... тому, хто хотів оволодіти
мистецтвом експериментувати, не залишилося нічого іншого, як залишати старе
університетське місто, яке, крім того, було моїм рідним містом.» 1881 року
С.Арреніус приїхав до Стокгольма. Там його прийняли на роботу у Фізичний
інститут Академії наук. І 1882 року С. Арреніус почав вивчати електричну
провідність розбавлених розчинів електролітів.
Учень 2.1883 року Арреніус подав до захисту
докторську дисертацію «Дослідження гальванічної провідності електролітів », у
якій були деякі положення майбутньої теорії електролітичної дисоціації. У ході
експериментів Арреніус установив, що зі зменшенням концепції електроліту
відбувається відносне зростання електропровідності розчину. Щоб пояснити це
явище, він передбачив, що електроліти в розчині складаються з подвійних
молекул: активних (електролітичних) і неактивних (неелектролітичних); під час
розчинення кількість активних частинок збільшується за рахунок неактивних.
Активні він назнав йонами, неактивні — молекулами.
Під час захисту Сванте одержав багато
запитань. Чи може натрій хлорид, речовина стабільна, розпадатися у воді? На
вільний хлорид (жовто-зелений газ), і вільний натрій (метал, що взаємодіє з
водою!). Ні, це можливо! «Невже ви насправді вважаєте, що у воді можуть існувати
хлор і вільний натрій? Це, знаєте, незвичайна теорія! — іронічно сказав
професор Клеве. Дисертація Арреніуса мала оцінку «без похвали» замість
«похвально». Така оцінка лишила дисертанта права посісти в університеті місце
доцента.
Учень 3. Але таке відношення до дисертації не
зупинило С. Арреніуса. Він не хотів так легко відмовитися від своїх юнацьких
надій присвятити себе дослідницькій роботі. Декілька примірників своєї
дисертації він послав міжнародним авторитетам — Рудольфові Клаузіусу в Бонн,
Лотару Меєру в Тюбінген, Якобові Вант-Гоффу в Амстердам і Вільгему Оствальдові
в Ригу. Пізніше Сванте писав, що ці видатні люди, з якими не могли зрівнятися
його упсальські вчителі, прислали йому такі відповіді, ніби він був їх колегою,
а не «жовторотим учнем».
У червні 1884 року Оствальд отримав
статтю Арреніуса. Ось як про це згадував сам Оствальд: «Стаття довела мене до
головного болю і змусила провести не одну безсонну ніч! Те, що там було
написано, настільки відрізнялося від звичайних і знайомих уявлень, що я
спочатку подумав: маячня! Але потім перевірив розрахунки автора. Одержані
величини спорідненості кислот повністю збігалася з моїми даними, визначеними
зовсім іншим шляхом. Ще раз усе перевіривши, я переконався, що молодий чоловік
правильно зрозумів і багато в чому відкрив велику таємницю хімічної
спорідненості кислот і основ, проблему, якій я збирався посвятити ціле життя і
це мені вдавалося поки з'ясовувалися загальні положення». Освальд учинив, як
подобає вченому: він привітав шведського колегу з великим успіхом і на
підтвердження його гіпотези опублікував свої дані. Цього ж літа Оствальд
приїхав до Арреніуса в Упсалу. Візит відомого хіміка Вільгема Оствальда був як
грім серед ясного неба для упсальської професури. Університет переглянув своє
попереднє рішення і присудив Арреніусу право на доцентуру. («Без Вас цей номер
не пройшов би, — писав Арреніус Оствальдові»). З цього часу між ними виникла
міцна дружба.
Учень 4. Ентузіасти електрохімії домовилися
про спільну роботу. Сванте збирався переїхати до Риги, але сталася біда: помер
батько. Арреніус став утримувати родину. Наука на якийсь час відійшла на другий
план. І лише на початку 1886 року він одержав стипендію для проведення наукової
роботи за кордоном. Арреніус поїхав у Ригу до Оствальда. Пізніше відомий швед
згадував роботу в Латвії як щасливу пору свого життя. Тут він провів важливі дослідження
з електропровідності і густини розчинів, а також у царині хімічної кінетики.
Для цих дослідів Арреніус використовував віскозиметр Оствальда, який і до
цього часу використовують у лабораторіях. 1887 року Арреніус сформулював
теорію електролітичної дисоціації у тому вигляді, в якому вона сьогодні подана
на сторінках підручників.
Учень 5. Теорію йонів підтвердила теорія розчинників,
яку розробив голандський учений Вант-Гофф. Він довів, що розчинені речовини
аналогічні речовинам у газуватому стані і що до розбавлених розчинів можна
застосовувати прості газові закони (зокрема закон Авогадро). Але для розчинів
електролітів в дослідах вони були більшими. Вант-Гофф не
зміг пояснити цього явища, вів увів у формулу коефіцієнт і, враховуючи
невідомий йому чинник, через який і отримав відхилення в дослідах. Але те, що
не пояснювалося формулою Вант-Гоффа, для Арреніуса виявилося знахідкою. Затим,
що осмотичний тиск у досліді вищий, відповідно до розрахунків, то це означає,
що і частинок в розчині більше. Це легко пояснити, якщо припустити, що
речовина в розчині існує не в молекулярному стані, а у вигляді йонів, тобто,
що електроліт, розчинений у воді, дисоціює на йони. Ступінь дисоціації
неоднаковий. Що більше розбавляли розчин електроліту, то вищим був питомий
осмотичний тиск. Це могло означати тільки одне: під час розбавлення розчинів
ступінь дисоціації збільшується. Отже, вимірюючи осмотичний тиск для розчинів
електролітів різних концентрацій, можна визначити ступінь дисоціації. І не
лише з осмотичного тиску, а й з інших фізико-хімічних характеристик. Саме в
цьому — величезна заслуга Арреніуса. Роль теорії електролітичної дисоціації
дійсно значна: цю теорію застосовано для пояснення фізичних і хімічних явищ в
розчинах, розплавах і навіть твердих тілах.
Учень 6. Проте теорія не пояснила процесів, що
відбуваються в неводних розчинах. Наприклад, якщо амоній хлорид у водному
розчині веде себе як сіль, то в рідкому амоніаку — виявляє властивості кислоти.
Як основа веде себе і нітратна кислота, розчинена в рідкому фтороводні. Ці
факти не узгоджуються з теорією електролітичної дисоціації. їх пояснює
протеолітична теорія кислот і основ, яку запропонував 1923 року данський учений
Бренстед і незалежно від нього англійський учений Ловрі. Відповідно до цієї
теорії, кислоту вважають донором, а основу — акцептором протонів. 1924 року
Дж. Льюїс виклав електронну теорію кислот і основ, відповідно до якої кислота є
акцептором, а основа — донором електронів. Протеолітична теорія є загальною
теорією кислот і основ.
Учень 7.1921 року С. Арреніуса було обрано
членом Академії наук Швеції. З цього часу нагороди і почесті починають
сипатися на нього. Його обирають почесним членом багатьох зарубіжних академій
і наукових товариств, почесним доктором університетів, зокрема таких
всесвітньо відомих, як Кембріджський і Оксфордський у Великобританії. В 1902—
1903 роках С.Арреніус був удостоєний двох найвизначніших нагород у науковому
світі. Академія наук в Лондоні присудила йому медаль Деві, а рік по тому
Шведська Академія наук — Нобелівську премію «за визнання особливого значення
теорії електролітичної дисоціації для розвитку хімії».
1905 року шведський уряд відкрив у
Стокгольмі Інститут фізичної хімії і призначив С. Арреніуса директором.
Навіть старий супротивник професор Клеве на урочистостях, присвячених пам'яті
Берцеліуса, заявив: «Мантію, яка упала з плечей Берцеліуса, сьогодні
закономірно носить Арреніус».
Але шлях до світового визнання хіміка
був зовсім не простим. У теорії електролітичної дисоціації в ученому світі
були дуже серйозні супротивники. Д.Менделєєв різко критикував не лише саму
ідею Арреніуса про дисоціацію, але й суто «фізичний» підхід до розуміння
природи розчинів, що не враховував хімічних взаємодій між розчиненою речовиною
і розчинником. Російський хімік розробив гідратну теорію розчинів. Згодом
з'ясувалося, що й Арреніус, і Менделєєв кожен по-своєму мали рацію.
Фізико-хімік академік АН України В.Кістяківський 1888 року висловив ідею щодо
об'єднання хімічної теорії розчинів Менделєєва з вченням С. Арреніуса про
електролітичну дисоціацію. Російський учений О.Каблуков незалежно від
В.Кістяківського у 1889—1891 рр. запровадив уявлення про гідратацію йонів.
Обидва вчені припускали, що з молекулами води реагують йони електролітів, тобто
відбувається гідратація йонів. Це потім повністю підтвердилося.
Отже, погляди Арреніуса і Менделєєва
на природу розчинів, доповнюючи один одного, склали основу нової протонної
теорії кислот і основ.
Учень 8. У зеніті слави великий хімік
залишився таким же, яким був і в юності, одягався невибагливо, подорожував
третім класом. Зовні нічого не говорило, що це академік, фігура світової
величини. Арреніус не мав нічого академічного, він швидше нагадував селянина.
Розповідали, що швейцар багатого готелю в Берліні, куди Арреніус прибув на
бенкет, сказав йому: «Шановний, ви помилилися дверима. Вечір м'ясників — у
сусідньому приміщені». Інцидент викликав загальний сміх, але найбільше сміявся
сам Арреніус.
Арреніусові належать найважливіші відкриття
в царині вчення про швидкість хімічних реакцій. Він вивів рівняння, яке з'єднує
швидкість реакції з температурою (рівняння Арреніуса), досліджував питання з
астрономії та астрофізики.
Але головним підсумком його
багатогранної діяльності стала теорія електролітичної дисоціації речовин в
розчинах.
Ця теорія стала основою багатьох досліджень
властивостей розчинів. Використання положень теорії Арреніуса сприяла прогресу
в колоїдній та біологічній хімії.
Жодна теорія, не може бути абсолютно правильною,
вона може лише набувати більшої або меншої вірогідності, і її основне завдання
в тому, щоб діяти належним чином на розвиток науки.
С.Арреніус
Додаток 2
№
|
|
АІ3+
|
ОН--
|
Ag+
|
Cl--
|
Fe3+
|
H+
|
SO42--
|
1.
|
Катіони, що
є в
розчині Al2(SO4)3
|
A
|
К
|
О
|
З
|
В
|
Г
|
Р
|
2.
|
Аніони,що є
в
розчині НСІ
|
В
|
М
|
Ч
|
Р
|
І
|
М
|
А
|
3.
|
Йон, що зв’язується
з Сu2+
|
Т
|
Р
|
П
|
З
|
Н
|
С
|
К
|
4.
|
Йон ,що зв’язується
з Ва2+
|
М
|
Л
|
Ц
|
М
|
О
|
Т
|
Е
|
5.
|
Йони, присутні в
розчинах кислот
|
Г
|
Р
|
Щ
|
Е
|
У
|
Н
|
Й
|
6.
|
Йон, що
можна
визначити
йоном СІ--
|
Ф
|
Н
|
І
|
В
|
Я
|
Л
|
Т
|
7.
|
Йони, що утворюють молекулу води
|
Х
|
У
|
Р
|
Б
|
К
|
С
|
В
|
Додаток
3