Цілі уроку:
- навчальні: систематизувати та розширити знання учнів про валентність;
закріпити навички визначення валентності хімічних елементів за формулами бінарних сполук ;сформувати вміння складати хімічні
формули бінарних сполук за валентністю елементів; ознайомити учнів з правилами, за якими даються
назви бінарних сполук;
-
розвиваючі : розвивати в учнів уміння
сприймати інформацію , виділяти
головне , суттєве ;
розвивати спостережливість, увагу
й логічне мислення ,вміння порівнювати , узагальнювати вивчене ,
робити висновки ,вміння знаходити
нетрадиційні рішення ігрових завдань;
-
виховні : виховувати пізнавальний інтерес
до хімії, культуру спілкування та культуру
поведінки.
Обладнання :
Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва , опорні
конспекти
Тип уроку:
урок засвоєння
нових знань та
формування вмінь і
навичок
Форми роботи : фронтальна бесіда , робота в
групах , робота в парах , репродуктивні, частково-пошукові , експрес-опитування , складання творчого
звіту.
Хід уроку
I.
Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування їх на
робочий настрій.
II.
Мотивація пізнавальної діяльності
На сьогоднішньому уроці
ми систематизуємо і поглибимо
ваші знання про вивчений
попередньо матеріал. Про що ми
вивчали на попередніх
уроках?( Хімічні формули,
валентність).
ІІІ. Актуалізація опорних
знань , умінь і навичок
1.Робота
в групах. Прошу створити
групи ( по 4 учні).Перед вами
на столах знаходиться
шифрограма.
Рухаючись за годинниковою стрілкою та пропускаючи
однакову кількість клітинок, складіть зі складів слова і прочитайте одне із хімічних визначень, що стосується вивченого.
У
|
ПО
|
МОВ
|
МО
|
НИЙ
|
ГО
|
ЗА
|
Ю
|
СІВ
|
|
ПИС
|
|||||
ДО
|
XI
|
||||||
ДЕК
|
СКЛА
|
||||||
ЗА
|
МІЧ
|
||||||
ІН
|
ДУ
|
||||||
НИ
|
ТА
|
ВИ
|
КІВ
|
ЧО
|
3HA
|
РЕ
|
НИХ
|
Відповідь:«Умовний запис складу речовини за допомогою хімічних знаків та індексів — це хімічна формула».
Сідаємо за парти по
двоє.
2.То
що
таке
хімічна формула?
3.Яку
інформацію
несе
хімічна
формула?
4.Учень із складених кулестержневих моделей атомів вибирає формули простих
і
складних
речовин .Яка між ними різниця?
5.Яким чином атоми «утримуються» у молекулі ?На домашнє завдання вам було підготувати інформацію про ці зв’язки.
Повідомлення. Ще три сотні років тому вчені
встановили, що атоми з'єднуються в молекули не безладно, а сполучаються в
певній послідовності за допомогою особливих зв'язків, що мають назву хімічних.
Тоді атоми уявляли у вигляді кульок, на поверхні яких є «гачки», за допомогою
яких атоми поєднуються один з одним як ланки одного ланцюга. Тільки багато
років потому була встановлена істинна природа хімічного зв'язку.
6.Як
ви вважаєте , атом може з’єднуватися з певною кількістю інших атомів чи кількість
таких зв’язків необмежена?(підходимо до поняття
валентності).Визначення валентності.
Можливо
є ще якісь повідомлення, що стосуються валентності?
Повідомлення.
Валентність(лат. сила) – число, яке показує,
з скількома одновалентними атомами може
сполучатися атом даного
елемента, або сполуки;
-
здатність атомів віддавати або
приєднувати певне число
електронів;
-у лінгвістиці : здатність слів
сполучатися з певними іншими словами.
«Що стосується природи валентності, тобто природних
сил, які обумовлюють собою
хімічний зв’язок атомів
у молекулах , то вона
довший час залишалася невідомою?
Лише коли стала відома
будова атомів , з я вилися теорії , які пояснювали причину різної валентності
хімічних елементів і природу
хімічного зв’язку їх
атомів». Ф.А.Деркач
7.
Робота
в парах .
Пари вибирають
картку з номером валентності.
Вибрати з
переліку сполуки Оксигену з
атомами хімічних елементів з вказаною валентністю. Список сполук у всіх однаковий:
Cr2O3 , K2O , FeO , Fe2O3 , As2O5 , Cl2O7 , CrO3 , Li2O , HgO , SiO2 , P2O5 ,SO3 , PbO2 , Mn2O7 .
Представник
пари , яка швидше за інших виконала завдання , виписує формули своєї групи на дошці під
відповідним номером валентності(пояснює визначення валентності):
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.Чи досягли ми мети на минулому
уроці?
9.Тема
сьогоднішнього уроку «Валентність. Складання хімічних формул
бінарних сполук за валентністю елементів».Назвіть результат,
який необхідно досягти на цьому уроці.
Записуємо в
зошиті тему і план
1.Складання
формул бінарних сполук
за валентністю елементів.
2.Назви бінарних
сполук
IV. Вивчення
нового матеріалу
1.
Складання формул бінарних сполук за валентністю елементів.
Розповідь учителя
Знаючи
значення валентностей елементів, можна скласти формулу бінарної сполуки.
Розглянемо схеми валентності. Звертаємо увагу
на складання формули за
валентністю. Співставивши визначення
валентності елементів за формулами бінарних сполук
із складанням формул за
валентністю робимо висновки. Хто можливо попробує
скласти формулу сполуки за
валентністю.
Один з
учнів іде до дошки і з допомогою
вчителя (якщо це необхідно)
складає формулу сполуки за
валентністю. Після цього
складаємо алгоритм.
Алгоритм складання формул бінарних
сполук
1. Записуємо символи елементів у
необхідному порядку та надписуємо їхню валентність
2. Знаходимо найменше спільне кратне
(НСК) для значень валентностей елементів
3. Кількість атомів кожного елемента дорівнює відношенню НСК
до валентності цього елемента
4.Записуємо індекси після символів
елементів
|
Складаючи
формули бінарних сполук, слід пам'ятати, що елемент, який стоїть у формулі на
другому місці, завжди виявляє свою нижчу валентність з усіх можливих.
(Після цього вчитель розповідає, а
учні записують правила визначення валентностей.)
Правила визначення валентностей
1. У сполуках Гідроген завжди
одновалентний, а Оксиген — двовалентний.
2. Валентність елементів, що стоять
у формулі на першому місці, звичайно вказана в назві; якщо вона не вказана,
тоді можна визначити її за номером групи Періодичної системи.
3. Валентність елементів, що стоять
на другому місці: Флуор, Хлор, Бром, Йод — І, Сульфур — II, Фосфор, Нітроген —
III, Карбон, Силіцій — IV.
2.Назви бінарних сполук.
Слово вчителя
Кожна
сполука має свою назву. Назви утворюють за певними правилами, виходячи зі
складу речовини. За основу назви бінарної сполуки береться латинська назва
елемента, що стоїть у формулі на другому місці; до неї додається суфікс -ид або
-ід (див. таблицю). Перед нею вказуються назва та валентність елемента, що
стоїть у формулі на першому місці.
Загальна формула
|
Назва другого елемента
|
Назва типу бінарної сполуки
|
Приклад
|
ЕхОу
|
Оксиген
|
оксид
|
Na2O
, Fe2O3
|
ЕхSy
|
Сульфур(II)
|
сульфід
|
K2S
, CaS
|
ExCly
|
Хлор(I)
|
хлорид
|
CaCI2
, CrCl3
|
Примітка. Символом «Е» позначений
будь-який елемент.
Крім того, у назвах необхідно
вказувати валентність елемента, розташованого на першому місці, якщо він має змінну
валентність
V. Закріплення і узагальнення та вивченого матеріалу
Організується
практичне засвоєння знань. Завдання заздалегідь готуються вчителем на аркушах
на кожну парту. Подібні завдання виконуються біля дошки. Бажано, щоб учні
самостійно виконували завдання. Учитель контролює й виправляє помилки. Якщо
деякі учні виконають завдання раніше, їм надається право виконати контрольні
завдання. Надалі вони можуть виконувати роль консультантів і допомагати іншим
учням.
Завдання
1. Складіть формули бінарних сполук
з Оксигеном: Натрію, Карбону(ІІ), Силіцію(ІV), Феруму(ІІІ), Нітрогену(V). Назвіть ці сполуки.
2. Складіть формули сполук за їх
валентністю:
КО, СаСІ, АIСI, MgS.
3. Складіть формули сульфідів
Натрію, Кальцію, Феруму(III).
4. Складіть формули хлоридів Калію,
Кальцію, Алюмінію, Цинку.
5. Складіть формули сполук: калій
сульфід, ферум(ІІІ) хлорид, манган(ІV) оксид
6.
Складіть формули сполук у таблиці.
Елемент
|
СІ(І)
|
Вr(І)
|
О(II)
|
S(II)
|
N(III)
|
К
|
|
|
|
|
|
Мg
|
|
|
|
|
|
АI
|
|
|
|
|
|
(Аналогічні таблиці учні можуть
самостійно скласти у своїх зошитах.)
7.Експрес – опитування
Варіант І
1.У періодичній системі
групи – це :
А)вертикальні стовпці ; Б) діагоналі ; В) горизонтальні ряди.
2.Хімічний символ Фосфору: А) Si ;
Б) S ;
В) H ;
Г)P.
3.Відносна атомна
маса Карбону : А)16 ; Б) 8;
В) 12 ; Г) 6.
4. У формулі Н2
цифра 2 називається:
А) індекс ;
Б) множник ; В)
коефіцієнт.
5.Формули простих речовин: А)NaCl ; Б) Cu ; В) O2 ;
Г) CO2.
6.До елементів-металів належать : А) Cu ; Б) Na ; В) Br ; Г) C.
7.Валентність Оксигену
у сполуках : А) І ; Б) ІІ ;
В) ІІІ.
8.Валентність атома металу у
сполуці дорівнює ІІІ :
А) MnO2 ;Б) Mn2O3
; В) Mn2O7 ;
Г)MnO.
9.Валентність Нітрогену у
сполуці N2O дорівнює : А) IV ; Б)ІІІ ; В)
ІІ ; Г) І.
10.Складіть формулу сполуки за валентністю :Mg (ІІ)
і N(ІІІ).
Варіант ІІ
1.У періодичній системі
періоди – це :
А)вертикальні стовпці ; Б) діагоналі ; В) горизонтальні ряди.
2.Хімічний символ Сульфуру: А) Si ;
Б) S ;
В) H ;
Г) P.
3.Відносна атомна
маса Оксигену : А)16 ; Б) 8;
В) 12 ; Г) 6.
4. У записі 2О2 цифра
2 називається:
А) індекс ;
Б) множник ; В)
коефіцієнт.
5.Формули складних
речовин: А)NaCl ; Б) Cu ; В) O2 ;
Г) CO2.
6.До елементів-неметалів належать : А) Cu ; Б) Na ; В) Br ; Г) C.
7.Валентність Гідрогену
у сполуках : А) І ; Б) ІІ ;
В) ІІІ.
8.Валентність атома металу у
сполуці дорівнює ІV :
А) MnO2 ;Б) Mn2O3
; В) Mn2O7 ;
Г)MnO.
9.Валентність Нітрогену у
сполуці N2O3 дорівнює : А) IV ; Б)ІІІ ; В)
ІІ ; Г) І.
10.Складіть формулу сполуки за валентністю : Аs (V)
і O(ІІ).
Учні зачитують виконані
вдома творчі роботи , показують малюнки.
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 7 підручника
2. Виконати індивідуальні завдання
письмово, скласти кросворд.
VII.
Підбиття підсумків уроку
Чи цікавим був для
вас цей урок?
Немає коментарів:
Дописати коментар